نصب و سرویس انواع جک پارکینگ و کرکره برقی

کرکره برقی

4/5 - (6 امتیاز)

 

معرفی و خصوصیات درب‌های کرکره برقی

استفاده از کرکره برقی در فضای زندگی امروزی از یک وسیله کاربردی عبور کرده و تبدیل به قسمتی از نمای کوچه‌ها  و خیابان‌ها شده است. حتی جلو ویترین مغازه‌ها و فروشگاه‌های بزرگ به عنوان محافظ در زمان تعطیلی این موارد، استفاده می‌شود. این حجم از استفاده نشان می‌دهد آنقدر مزایا و ویژگی‌های خوب در این سیستم کرکره برقی وجود دارد که به این میزان از محبوبیت و کاربرد دست پیدا کرده است.

ابتدا تعریف کلی از کرکره برقی داشته باشیم. این کرکره‌ها، تیغه‌های فلزی هستند که توسط موتور در یک ریل بالا و پایین می‌شوند و باعث باز و بسته فضای ورودی یا نما یا هر مورد دیگری می‌شوند. از مهمترین خصوصیات این درب‌ها می‌توانیم به فضای کم مورد نیاز آنها و همچنین زیبایی و کارایی مناسب در هر شرایطی اشاره کنیم. در کارایی و استفاده  شما با ویژگی‌هایی از این درب‌ها روبرو می‌شوید که در حالت عادی و درب‌های معمولی امکان پذیر نیست. به تعدادی از اصلی‌ترین خصوصیات کرکره‌های برقی می‌پردازیم:

 

معرفی درب‌های کرکره برقی | نصب و تعمیرات کرکره برقی
معرفی درب‌های کرکره برقی | نصب و تعمیرات کرکره برقی

 

عملکرد ساده و مشخص

اولین نکته این‌ است که این درب‌ها یک فرآیند کاملا ساده را انجام می‌دهند که سالهای سال در همه جا دیده شده است، کرکره‌هایی که با دست بالا و پایین می‌شدند، به همان سادگی اما بدون زحمت، با یک نیروی موتور عمل بالا و پایین شدن کرکره انجام می‌شود.

کم سر و صدا و حتی می‌شود گفت بی ‌سر و صدا بودن

شاید بارها در کنار یک درب کرکره‌ای حضور داشته‌اید و بالا و پایین رفتن آن را دیده‌اید. شاید در آن زمان با دوست و همراه یا گوشی موبایلتان به راحتی صحبت کرده‌اید و اصلا متوجه صدای  موتور این درب‌ها نشده باشید. این ویژگی برای محیط شهری و این حجم از سر و صدا بسیار با ارزش است. برای همین از کرکره برقی در محیط‌های با آرامش رستوران‌ها، کافه‌ها، طلا فروشی و … استفاده می‌شود و مخصوص خیابان و یا محل بازاری و پر سر و صدا نیست.

 

 

تنوع در ابعاد و شرایط استفاده

در اطراف خود، در مسیر قدم زدن در پارک یا خرید یک روز، متوجه شده‌اید که ابعاد کرکره برقی‌ها از زیر یک متر دیده می‌شود تا عرض بالای 4 متر و بیشتر. اینکه در هر ابعادی می‌شود از این درب‌ها استفاده کرد، خود مزیتی مهم است که باید به آن توجه کنید. چون وقتی شما یک مغازه 2 متری در اختیار دارید، قرار باشد یک متر آن فضای باز شدن درب معمولی و لنگری باشد، دیگر جایی برای کار باقی نمی‌ماند. به همین دلیل است که در ورودی یک مغازه کوچک 2 متری هم از این کرکره‌های برقی با پهنایی زیر یک متر استفاده می‌شود. به این شکل دیگر حتی یک سانتی‌متر هم از فضای مغازه را از دست نداده‌اید.

از طرفی حالت برعکس این نیز صدق می‌کند. در ورودی‌های بزرگ که نیاز به درب‌های باز شوی عریض می‌باشد و هنگام باز و بسته شدن مشکلات زیادی را به وجود می‌آورد، استفاده از این درب‌ها کاملا فضا را در اختیار شما قرار می‌دهد.

 

تنوع در ابعاد و شرایط استفاده کرکره برقی
تنوع در ابعاد و شرایط استفاده کرکره برقی

 

تنوع موتور از نظر قدرتی و کیفیتی

همانطور که گفتیم  درب‌های کرکره برقی از نظر ابعادی تنوع گسترده‌ای دارند، همین موضوع باعث می‌شود برای ابعاد مختلف نیاز به موتور‌هایی با قدرت متفاوت حس شود. خوشبختانه در بازار تنوع این موتور‌ها بسیار زیاد است و برای هر کرکره‌ با ابعاد مختلف امکان فراهم کردن آن می‌باشد. موتور‌های کرکره برقی به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند : موتورهای کرکره‌ برقی ساید، موتور‌های کرکره برقی توبلار. شما بسته به شرایط و نیاز خود نوع موتور و میزان قدرت آن را  در زمان خرید انتخاب می‌کنید.

طراحی و زیبایی مناسب

با پیشرفت کرکره‌ برقی تنوع و گستردگی تیغه آن نیز از نظر رنگ و طرح افزایش یافت. از طرفی بخاطر نوع جنس کیفیت خوبی را برای استفاده دراز مدت فراهم می‌کند و مواردی مثل رنگ زدن دوره‌ای و کارهای این چنینی دیگر نیاز نیست. حتی مدل طرح‌هایی در بازار موجود است مانند  مدل پانچ که هم زیبایی خوبی دارد هم به دلیل انتقال نور و روشنایی استقبال خوبی از آن صورت گرفته است.

 

طراحی و زیبایی مناسب کرکره برقی
طراحی و زیبایی مناسب کرکره برقی

 

مقاومت در برابر آتش

استفاده از تیغه‌های ضد حریق در درب‌های کرکره برقی از دیگر مزایا و امتیازات این درب‌ها به حساب می‌آید و از خسارات و اتفاقات ناگوار جلوگیری می‌کند.

ضد سرقت بودن

درب‌های کرکره برقی به دلیل اینکه برقی هستند به هیچ عنوان امکان باز شدن به وسیله دست را ندارند و از این نظر امنیت بالایی را فراهم می‌کنند. تنها درصورتی می‌توان این کرکره‌ها را با دست بالا و پایین کرد که موتور آن را خلاص کرده باشید. همچنین امکان نصب قفل برقی برای درب‌های کرکره برقی وجود دارد و به امنیت آن بازهم اضافه می‌کند.

کنترلی بودن

تعریف کد یک ریموت کنترل برای این درب‌ها باعث رفاه و راحتی بیشتری می‌شود و در شرایط مختلف به آسایش شما کمک می‌کند، همچنین به دلیل ریموتی بودن، از رفت و آمد وسایل و افراد  و وسایل نقلیه متفرقه به داخل پارکینگ یا محل مورد نظر جلوگیری می‌کنید و بازهم امنیت بیشتری را برای خود و اعضای خانواده یا کارکنان محل کار خود فراهم می کنید.

امکان باز و بست کردن کرکره در زمان قطعی برق

قطع شدن برق یک اتفاق معمول و طبیعی‌ است. در فصول مختلف و به دلایل زیاد این اتفاق در محل کار و زندگی شما می‌افتد. اما هیچ نگرانی وجود ندارد، چرا که با دکمه خلاص کن، امکان بالا و پایین آوردن کرکره به صورت دستی فراهم می‌شود و با خیال راحت می‌توانید به امور خود بپردازید.

 

چرا باید از درب‌های کرکره برقی استفاده کنیم؟

به طور مفصل مشخصات و ویژگی‌های درب‌های کرکره‌ای را برشمردیم و امتیازات آن را ذکر کردیم. هریک از این مشخصات که گفته شد دلیل مهم و با ارزشی برای استفاده از کرکره برقی می‌باشد. امنیت، راحتی، ضد حریق بودن، زیبایی و …. باعث شده استقبال از این درب‌ها بسیار زیاد شود. همچنین در خیلی موارد تنها گزینه قابل استفاده کرکره برقی است.  مثل همان مغازه‌های کوچک که مثال زدیم.

اینجا سوال می‌شود، اگر از درب کرکره‌ای استفاده نکنیم، از چه دری برای آن فضا می‌شود استفاده کرد که مزاحم شرایط کاری و رفت و آمدی نباشد؟ یا در پارکینگ‌هایی که فقط فضا به اندازه یک ماشین است شما وقتی از در لنگه‌ای معمولی استفاده کنید، آن در فضایی ندارد که به داخل باز شود، اگر برای باز شدن به بیرون هم طراحی شده باشد، باعث خطرات زیادی می‌شود، چرا که درب به بیرون مانع دید شما در هنگام خارج شدن از پارکینگ است و تردد اتومبیل‌ها را نخواهید دید.

مورد بعدی ویترین و شیشه‌های بزرگ مغازه‌هاست. امروزه استفاده از نمای قابل دید برای عابران یک امر تبلیغاتی و مهم به حساب می‌آِید. در هنگام تعطیلی این فروشگاه‌ها و مغازه‌ها، برای محافظت از آن فضای ویترین بزرگ، از چه وسیله‌ای جز کرکره برقی می‌شود استفاده کرد که هم آن را به خوبی بپوشاند و هم امنیت خوبی را ایجاد کند؟

مورد بعدی زیبایی است که باعث استفاده از این درب‌ها می‌شود. در خیلی از موارد شما بخاطر ارتفاع کم، یا شرایط نا متوازن، استفاده از درب‌های فلزی معمول نمای خوبی به ساختمان شما نمی‌دهد. پست بودن ارتفاع، دو مرحله بودن، یا بالای دو پله بودن درب، همه این موارد با استفاده از کرکره برقی قابل حل است و کامل نیاز شما را برطرف می‌کند

 

انواع کرکره برقی

تنوع یکی از عوالم جذب مشتری و استقبال خریداران است. خریدارن هر محصول و جنسی دوست دارند بر اساس سلیقه و احساس و نیاز خود تصمیم به خرید کالایی بگیرند. در زمینه کرکره برقی نیز شرکت‌های سازنده به تنوع سلیقه واقف هستند برای همین در انواع مختلف از نظر تیغه و موتور، درب‌های کرکره برقی را روانه بازار کرده‌اند. با ما همراه باشید تا به معرفی چند مورد از پرطرفدارترین درب‌های کرکره برقی بپردازیم.

کرکره برقی پارکینگ

به جرات می‌توان گفت که کرکره‌های درب پارکینگ از معروف‌ترین و شناخته ترین نوع کرکره‌ برقی‌ها می‌باشند که در اطراف خود مشاهده می‌کنیم. می‌شود علت اصلی آن را هم در مواردی چون امنیت بالا، راحتی کارکرد، ابعاد متفاوت چه در عرض و چه در ارتفاع، هزینه تعمیر و نگهداری پایین و ظاهری سازگار با انواع ساختمان ها چه تجاری و چه آپارتمانی، چه ویلایی و چه فروشگاهی دانست. سرعت کارایی بالا، مدیریت تردد و عبور و مرور نیز از دیگر عوامل استقبال خوب از کرکره‌ برقی درب پارکینگی می‌باشد. در این کرکره‌ها از یک موتور، شفت، تیغه‌های آلومینیومی  یا فولاد آلیاژی مقاوم و قوی و دو نگهدارنده کناری که در دیوار نصب می‌شود، استفاده شده است. مجموعه پرشین دُر بهترین و با کیفیت‌ترین درب‌های کرکره‌ای را برای شما همراهان در نظر گرفته است.

کرکره برقی پنجره و ویترین

بعد از درب پارکینگ، کرکره‌های برقی در نمای بیرونی پنجره‌ها و ویترین‌های بزرگ فروشگاه‌ها، نمایشگاه‌ها و سازمان‌ها استفاده می‌شود که بسته به درخواست کارفرما نوع جنس تیغه‌ها در این موارد برای نصب انتخاب می‌شود. این کرکره‌های برقی هم امنیت خوبی ایجاد می‌کند هم در زمینه عایق بودن، صوتی و دمایی شرایط بهینه‌ای را برای مجموعه شما فراهم می‌آورد.

کرکره برقی پنجره و ویترین | نصب و سرویس انواع کرکره برقی
کرکره برقی پنجره و ویترین | نصب و سرویس انواع کرکره برقی

 

 

کرکره برقی پلی کربنات

این کرکره‌ها در مدل‌های مختلف به بازار عرضه شده‌اند و درست است که به اندازه کرکره‌های معمولی شناخته شده و پرطرفدار نیستند اما با توجه به عملکردی که ایجاد می‌کنند، به صورت سفارشی و خواست برای نصب درخواست می‌شوند. از جمله مدل‌های کرکره های پلی‌کربنات می‌توان به : کرکره برقی برای لوله‌های فولادی، کرکره برقی همراه لوله‌های آلومینیومی، کرکره برقی پلی‌کربنات با قطعات شیشه آلومینیومی اشاره کرد.

کرکره برقی سکشنال

می‌شود از این کرکر‌ه‌ برقی به عنوان یک کرکره‌ برقی هوشمند نام برد. چرا که با استفاده از چشم فوتو الکتریک خود می‌تواند موانع سر راه را تشخیص داده و برای عدم برخورد با مانع جهت حرکت خود را عکس کند. در صورتی که شما مانع مورد نظر را برطرف کنید، باز به صورت اتوماتیک به روند قبل بر می‌گردد و مسیر خود را طی می‌کند. استفاده از چرخ‌های ضد سایش و امکانات ضد سرقتی و عایقی آن از عوامل استقبال زیاد از این مدل کرکره‌ برقی می‌باشد.

کرکره برقی آلومینیومی

این نوع کرکره‌ها از نظر جنس تیغه دسته بندی می‌شوند و با توجه به کیفیت آلیاژ آلومینیوم به کار رفته و همچنین عرض تیغه‌ها، کد گذاری می‌شوند. که از معروف‌ترین این مدل کرکره‌ها میشود به : کرکره برقی 6 سانتی‌متری، 8 سانتی‌متری، 10 سانتی متری، 12 سانتی‌متری و کرکره برقی 14 سانتی‌متری،  اشاره کرد. فرآیند تولید این تیغه‌های آلومینیومی به روش اکسترو‌ژن می‌باشد که یکنواختی و کیفیت بالایی را در ساختار نهایی آلیاژ ایجاد می‌کند.

 

نصب و تعمیرات حرفه ای انواع کرکره برقی
نصب و تعمیرات حرفه ای انواع کرکره برقی

 

کرکره برقی فولادی

تیغه های فولادی در دو نوع تک جداره یا تک پل و دو جداره تولید می‌شود. بسته به میزان عرض درب و کرکر‌ه‌ استفاده شده شما باید تصمیم به انتخاب نوع آن بگیرید. بهتر است در این زمینه قبل از خرید از تیم مشاوره پرشین دُر همراهی بگیرید. هزینه این تیغه‌ها بسته به ابعاد و تک جداره و دو جداره بودن و نوع آلیاژ بکار رفته تفاوت است. برای همین باید در خرید دقت زیادی داشته باشید تا هم کیفیت و کار خوبی داشته باشید و هم از اعمال هزینه‌های بی مورد جلوگیری کنید.

کرکره برقی گالوانیزه لایه فوم دار

شاید بهترین کاربرد این کرکره‌ها برای ایجاد شرایط عایق از نظر صوتی و دمایی باشد. چرا تیغه‌ آنها از تیغه کرکره‌های معمول نازک‌تر است و در لایه میانی توسط یک فوم عایق پر شده است. این تیغه‌ها معمولا در سایز 8 سانتی‌متری به صورت تک سایز در بازار ارائه شده‌اند که دارای رنگ‌های مختلفی می‌باشند.

کرکره برقی شفاف

یکی از مشکلات کرکره‌های برقی نوع عایق یا کرکره‌های جلو ویترین و نمایشگاه‌ها مورد عدم نور دهی بود. که این مشکل به وسیله کرکره‌های برقی شفاف برطرف شده است. شرکت‌های سازنده با استفاده از یک پلیمر پلی کربنات مقاوم این کرکره‌های برقی را می‌سازند و از نظر طراحی در انواع مختلف برای مصرف کننده‌گان فراهم کرده‌اند. این کرکره‌های برقی به مرور در حال گسترش هستند و از ساختمان‌های اداری و شرکتی شروع شده و امروزه در گسترده وسیعی از ساختمان‌ها استفاده می‌شود.

کرکره برقی شفاف | تهیه و نصب کرکره برقی شفاف
کرکره برقی شفاف | تهیه و نصب کرکره برقی شفاف

 

 

کرکره برقی صوتی

عایق صوتی بودن یکی از مزایای ویژه درب‌های کرکره برقی می‌باشد که شاید در هیچ مدل درب دیگری به این بازدهی و کیفیت ایجاد نشود. محیط‌های حساس مانند بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌ها، لوکیشن‌ها و سوله‌های بزرگ تولید فیلم و موارد این چنینی از کرکره‌های عایق صوتی استفاده می‌کنند.

 

اجزای درب کرکره برقی

به تعریف و مشخصات درب‌های کرکره برقی و همچنین انواع آن از نظر کاربردی پرداختیم. در ادامه به اجزا و قسمت‌های یک درب کرکره‌ای به صورت خلاصه می‌پردازیم و شما را با ساختار کلی آن آشنا خواهیم کرد.

این درب‌ها از اجزای اصلی زیر تشکیل شده‌اند:

  • موتور : عامل ایجاد نیرو محرکه برای حرکت تیغه‌های کرکره برقی درون ریل ( به سمت بالا یا پایین). موتور‌ها در سه مدل اصلی توبلار، ساید و سانترال می‌باشند.
  • شفت : شفت یا همان محور که تیغه‌ها روی آن جمع می‌شود و در زمان حرکت مجمع تیغه‌ها را یا روی خود می‌کشد یا از روی خود به درون ریل‌ها جابجا می‌کند.
  • تیغه‌های کرکره برقی : این قسمت تقریبا جزئی از درب کرکره برقی است که همیشه در مقابل چشم ما قرار دارد و به صورت یک مجموعه روی هم قرار گرفته اند تا محل مورد نظر را پوشش دهند.
  • ریل‌های هدایت کننده و نگهدارنده: این ریل‌ها همانطور که از اسمشان مشخص است، تیغه‌های درب کرکره برقی را درون خود نگه می‌دارند تا به سمت داخل یا بیرون جابجا نشوند و ایمنی کاملی ایجاد شود و از طرفی برای حرکت درست به سمت بالا یا پایین آن را هدایت می‌کنند.

 

مزایای درب‌های کرکره برقی نسبت به کرکره‌های قدیمی

سوالی که خیلی از همراهان در نظر داشتند این بود که چه تفاوتی بین درب‌های کرکره برقی و کرکره‌های قدیمی می‌باشد؟ چه برتری این درب‌ها نسبت به آنها دارند که باید هزینه آن را متقبل شویم؟

نکته اول ظاهر و آرامشی است که این درب‌ها ایجاد می‌کنند. ظاهر زیبا و طراحی مناسب که با طراحی مدرن شهری و زیبا سازی فضای زندگی همخوانی دارد. مورد بعدی راحتی کار درب‌های کرکره برقی می‌باشد که یک خانم یا نوجوان هم با ریموت آن می‌تواند به راحتی درب را باز و بسته کند و نیاز به نیروی انسانی قوی نمی‌باشد.

 تماس با نصاب و تعمیرکار حرفه ای 

در کنار این موارد از نظر امنیت درب‌های کرکره‌ای قدیمی به یک قفل آویز متصل بودند که با یک اهرم یا ضربه امکان باز شدنشان فراهم بود، اما درب‌های کرکره‌ برقی امروزی جدای ایمنی و قفلی که شما برای آن قرار می‌دهید، امکان نصب قفل برقی را دارند و در کنار این‌ها، حتی اگر قفل‌ها هم باز شوند، امکان بالا بردن کرکره با دست فراهم نیست. چون موتور کرکره برقی در حالت معمول در هر مرحله‌ای که توقف کند، شفت و محور را قفل کرده و تا آن را خلاص نکنید نمی‌توانید درب را باز کنید. مورد بعدی این است که تنها کسانی می‌توانند از درب کرکره‌ تردد کنند که ریموت آن را همراه داشته باشند. مشکلی که در بعضی پارکینگ‌ها و کارگاه ها با درب‌های قدیمی بود، وارد شدن وسایل نقلیه دیگر و افراد متفرقه به دلیل اینکه درب کرکره قدیمی با دست باز و بسته می‌شده است.

در کنار این موارد گفته شده، تنظیم ارتفاع دلخواه، سرعت عملکرد و انجام تردد بیشتر، عدم نیاز به نیروی انسانی، طراحی‌ها و مدل‌های متفاوت همه از ویژگی‌هایی درب‌های کرکره‌ برقی می‌باشد که در کرکره‌های قدیمی وجود نداشتند. در آخر این نکته را هم اضافه کنیم که در هر صنعت و محصولی به وضوح مشاهده کرده‌ایم که تکنولوژی باعث ارتقا ویژگی‌ها شده است که در مورد کرکره‌های برقی نیز این مورد  صادق است.

تیم مشاوره‌ فنی پرشین در سعی بر آن داشت که در این مطلب شما را با درب‌های کرکره‌ برقی آشنا کند و اطلاعات کاملی را در زمینه این درب‌ها در اختیارتان قرار دهد. همچنان برای مشاوره و همراهی در خرید و نصب و خدمات تعمییرات و سرویس تمامی مدل های جک های درب پارکینگی کنار شما خواهیم بود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *