نصب و سرویس انواع جک پارکینگ و کرکره برقی

رفع مشکلات رایج دوربین مداربسته

دسته بندی مطالب

آخرین نوشته ها

ارسال پیام

درخواستی دارید؟

"*" indicates required fields

مشکلات رایج دوربین مداربسته

فهرست کامل این نوشته

امتیاز دهید post

دوربین های مداربسته هر قدر هم که کاربردی و مفید باشند، ممکن است در اثر برخی از عوامل، از کار افتاده شوند و نتوانند دید مطلوبی به فرد ارائه دهند. در این نوع دوربین ها، باید مشکلات شناسایی شده و در جهت رفع مسائل، اقدام لازم و ضروری صورت گیرد. ما در این مقاله قصد داریم تا درمورد این مشکلات رایج صحبت هایی داشته باشیم و روش های رفع مشکلات دوربین مداربسته را نیز موردبررسی قرار دهیم.

 

مشکلات رایج در دوربین مداربسته
مشکلات رایج در دوربین مداربسته

 

انواع مشکلات رایج در دوربین مداربسته

مشکلات بسیار زیادی ممکن است متوجه دوربین مداربسته افراد شود که نتیجه مناسب و تصاویر واضحی به دست نیاید، ما در اینجا قصد داریم به مشکلات بسیار رایج در ارتباط با دوربین مداربسته اشاره کنیم که می تواند در هر لحظه برای دوربین شما اتافاق افتد، پس پیشنهاد می شود برای آگاهی بیشتر از این موضوع با ما همراه باشید.

تصاویر سیاه و سفید

توجه داشته باشید که نور موجود در اطراف دوربین وظیفه خود را به خوبی انجام دهد، زیرا اگر این نورها کم باشد، ممکن است تصاویر به صورت سیاه و سفید دیده شوند و دلیل این امر هم، عدم تشخیص نور توسط سنسورهای موجود در دوربین است. چراغ های دید در شب باید فعال شود تا در شب نیز دید کلی و طبیعی از سوژه به دست آید.

این وضعیت در شب، نرمال است ولی اینکه شما تصاویر روز را نیز سیاه و سفید ببینید، به دلیل عدم وجود نور کافی در محیط است. برای رفع این مشکل، ابتدا بهتر است که دوربین یک بار روشن و خاموش شود چراکه؛ برخی از مشکلات، اغلب با یک ریستارت کردن دوربین به صورت اتوماتیک برطرف خواهند شد. با این عملیات، تنظیمات اشتباه به حالت درست خود بازخواهند گشت.

پاک کردن لنز دوربین نیز ممکن است کمک کننده باشد. زیرا کوچکترین مانع بر روی لنز، می تواند تصاویر بی کیفیت ارائه دهد. سنسور مادون قرمز نیز در این حالت، فعالی مانده و در نهایت دوربین نخواهد توانست به حالت اولیه خود که مخابره تصاویر رنگی است برگردد. پس اگر شاهد چنین شرایطی بودید، بهتر است که لنز دوربین را پاک کرده و آلودگی های موجود بر روی آن را از بین ببرید.

پس متوجه شدیم که اگر نور به اندازه کافی به دوربین های مداربسته برسد، تصاویر رنگی ارائه خواهد شد و اگر لنز دوربین مداربسته تمیز و پاکیزه باشد، شاهد تصاویر سیاه و سفید نخواهید بود.

 

دوربین مداربسته
دوربین مداربسته

 

لرزش دوربین مداربسته

به نظر می رسد، لرزش دوربین مداربسته نیز یکی از مشکلات رایج در دوربین های مداربسته است. این نوع مشکل شاید به صورت مکرر اتفاق افتد. نصب نادرست دوربین یکی از عوامل دخیل در این نوع مشکل است. برای حل این مشکل باید تمام تنظیمات و قطعات مربوط به دوربین بررسی شود تا به عیب یابی مشکل پرداخته شود. عدم کارکرد درست مانیتور نیز از عوامل موثر در این مشکل است. مشکل موجود در یک مانیتور خاص، نشاند دهنده این است که مشکل از مانیتور است.  بررسی کابل و اتصالات باید موردتوجه قرار گیرد تا هیچ گونه آسیبی نداشته باشند. خروجی دوربین های آنالوگ که سیم های زیادی دارند باید از نظر اتصال درست بررسی شوند.

لرزش و سوسوی دوربین گاهی در شب اتفاق می افتد، که برای حل این مشکل باید منبع تغذیه دوربین را چک کنید. اگر منبع تغذیه کافی نباشد، شاهد این اتفاق خواهید بود. در این صورت، بررسی تجهیزات دوربین نیز موثر است زیرا اگر یکی از آن ها آسیب دیده باشند، ممکن است برای تجهیزات دیگر دوربین مشکلاتی مانند این داشته باشند.

بررسی تنظیمات دوربین به منظور ارائه عملکرد صحیح، از فعالیت های دیگر در این زمینه است. دوربین ها باید برای عملکرد 50 هرتز تنظیم شوند. در نهایت بررسی دید در شب دوربین اهمیت زیادی دارد. زیرا اگر این مورد آسیب دیده باشد، اگر ال ای دی دوربین صدمه دیده باشد، تصاویر لرزشی مشاهده خواهید کرد. دوربین های قدیمی در حالت طبیعی، لرزش زیادی دارند.

 

 مشکل صدا در دوربین مداربسته
مشکل صدا در دوربین مداربسته

 

وجود صدا در تصاویر دوربین مداربسته

اگر این وضعیت را مشاهده کردید، مطمئن باشید که تداخل الکتریکی در حال رخ دادن است. این مشکل ممکن است به دلیل خرابی فن خنک کننده باشد. یکی از علل شنیده  شدن صدای موجود در دوربین، خرابی فن است. این مشکل به مروز زمان و در اثر شکسته شدن یکی از پره های فن اتفاق میفتد. حتی اگر در صورت جابه جایی، فن از حالت تعادل خارج شده باشد نیز شما شاهد چنین صدایی خواهید بود.

پس در این صورت با تعویض فن و تنظیم آن، به احتمال زیاد مشکل شما حل خواهد شد.
ممکن است به اهمیت فن در دوربین توجهی نکرده باشید ولی مطمعن باشید که عدم کارکرد نامناسب این قطعه مهم منجر به افزایش دمای دستگاه و خرابی آن خواهد شد. مشکل دوم در ارتباط با صداد دادن دوربین، تنظیم نادرست هارد دیسک است. اگر شاهد صدای مداوم در هارد دیسک باشید، به این مشکل مشکوک شوید. در زمان مشاهده چنین وضعیتی، بهتر است به تنظیمات هارد دیسک رفته و تیک گزینه بوق را غیر فعال نمائید. خرابی کلی هارد دیسک نیز می تواند باعث بروز صدا در تصاویر دوربین شود.

نمایش صفحه نمایش سیاه در دوربین

گاهی اوقات ممکن است هیچ تصاویری در دوربین مشاهده نکنید و تنها چیزی که مخابره می شود یک صفحه تمام سیاه است. در این صورت جعبه DVR مشکل پیدا کرده است و نمی تواند سیگنال های ویدئویی را دریافت کرده و نشان دهد. در این مورد باید مسیرهای نوری را بررسی کنید چراکه اگر این مسیرها مسدود شوند، امکان مشاهده تصاویر موجود نخواهد بود.

توجه به زدودن شاخ و برگ از لنزهای کوچک برای سطوح زوم بالا، باید مورد توجه قرار گیرد. در این مورد هم توجه به تامین نور کافی از الویت هاست زیرا اگر نور به اندازه “مناسب” به دوربین نرسد تصاویر سیاه نشاند داده خواهد شد. اگر دقت کرده باشید به واژه مناسب تاکید شد زیرا نور باید متعادل باشد نور زیاد و نور کم هر دو برای لنز دوربین مشکل ساز است.

 

 مشکلات دوربین مداربسته
مشکلات دوربین مداربسته

 

عدم اتصال دوربین مداربسته به موبایل

در حال حاضر بسیاری از دوربین های مداربسته این امکان را برای فرد فراهم می کنند که بتوانند دوربین مداربسته را به موبایل وصل کرده و در هر مکانی که هستند که از تصاویر مخابره شده به دستگاه موبایل خود، اقدام به بررسی مکان و منزل خود نمایند. ولی گاهی این اتفاق می افتد که دوربین مداربسته نمی تواند به موبایل افراد وصل شود. در این صورت، نگران نباشید؛ اطمینان از اتصال دوربین به شبکه محلی و پیکربندی تنظیمات از مهم ترین فعالیت های ضروری در این زمینه است. احتمالا دوربین دارای آدرس IP  است، پس از اتصالات دوراوزه و DNS اطلاع حاصل کنید. در برخی شرایط دوربین از طریق دسترسی ابری به موبایل وصل می شود در این صورت نیز باید اطمینان داشته باشید که فایروال شبکه دسترسی دوربین به اینترنت را محدود نمی کند. اگر دوربین برای اتصال از سرویس های VPN  استفاده می کند، پیکربندی درست آن را موردتوجه قرار دهید.

عدم ضبط تصاویر توسط DVR دوربین

گاهی ممکن است دوربین مداربسته کار خود را به خوبی انجام دهد ولی DVR  تصاویری را ضبط نکند. پیکربندی نادرست، فضای ذخیره سازی محدود و خرابی قسمت های مختلف DVR  می تواند علل اصلی این مشکل باشد.

در این صورت برای حل مشکل، ضبط فعال را موردبررسی قرار دهید. زیرا اگر شما دوربین را ریست کرده باشید و یا زمانی که تنظیمات کارخانه روی دوربین اعمال شود ممکن است که DVR  بدون اطلاع اقدام به متوقف کردن ضبط نماید.تنظیمات قسمت DVR  را نیز چک کنید. حتی به این نکته دقت داشته باشید که در زمان عیب یابی نیز، این تنظیمات فعال باشند.

در ارتباط با فضای ذخیر سازی هم به این نکته توجه داشته باشید که هیچگونه محدودیتی وجود نداشته باشد. فیلم هایی را که به آن ها نیاز ندارید، پاک کرده و فضا را برای ضبط فیلم های جدید باز کنید. حتی اگر فیلم ها در یک شبکه ابری نیز بارگذاری شوند، امکان پر شدن فضای ذخیره سازی وجود دارد.

حل مشکل

برای حل مشکلات متعدد در دوربین مداربسته می توان اقدام ساده ای انجام داد، به عنوان مثال راه اندازی دوباره دوربین یکی از روش های برطرف کننده مشکلات است. این کار را در 20 ثانیه انجام داده و پس از این مدت دوربین خود را روشن کرده وو عملیات موجود در دوربین را بررسی نمائید. ناواضح بودن برخی از تصاویر عموما به علت گردو غبار و آلودگی های خارجی است که باید پاکسازی شوند. برای انجام این کار از دستمال های نرم و تمیز استفاده شود و به هیچ وجه، پارچه زیر و سخت را به لنز دوربین نزنید چراکه ممکن است وضع از خحالت قبلی بدتر شود.

توجه به سیم و کابل ها باید هر چند وقت یکبار مورد بررسی قرار گیرد که مشکلی برایشان به وجود نیامده باشد. در دوربین های امنیتی، تنظیمات مربوط به زوم و تمرکز، باید به درستی انجام شده باشد. به عنوان مثال اگر مکان یک وسیله حسیاس در خانه تغییر کند، لنز دوربن هم باید نسبت به این تغییر حساس باشد.

کلام آخر

مشکل خراب شدن و از کار افتادن دوربین از دو جهت مورد برسی قرار می گیرد، میزان انرژی و فاصله دوربین از منبع تغذیه موارد مهمی هستند. برای جلوگیری از به وجود آمدن مشکلات، بهتر است منبع تغذیه تامین کننده انرژی تا میزان دوبرابری ولتاژ مصرفی دوربین های مداربسته باشد. توجه به فاصله منبع تا دوربین اهمیت زیادی دارد. فاصله های بیشتر از 250متری، نیاز به ولتاژ AC  دارند. استفاده از سیم های مرغوب و باکیفیت، مانع افت ولتاژ خواهند شد.

در بسیاری از دوربین ها منبع تغذیه فاصله 450 متری دارد ولی این مقدار اگر از 450 متر بیشتر شود باید منبع تغذیه جداگانه ای نصب شود. در خصوص به دست آمدن تصاویر شفاف از مناطق وسیع، می توان از لنزهای برد کوتاه و به منظور تمرکز در یک فضای محدود از لنزهای برد بلند استفاده کرد.

همچنین اگر در زمینه ی مشکلات دوربین مداربسته نمونه هایی دارد سوالاتی داشتید میتوانید از طریق نظرات همین صفحه یا همینطور از طریق تماس با ما با تیم پشتیبانی پرشین دُر در میان بگذارید ما نیز سعی خواهیم کرد در کمترین زمان ممکن پاسخ گوی شما عزیزان باشیم.

برچسب های این مطلب:

اشتراک گذاری این نوشته در:

فیس بوک
تلگرام
واتس اپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *