نصب و سرویس انواع جک پارکینگ و کرکره برقی

روش نصب جا قفلی کرکره برقی

دسته بندی مطالب

آخرین نوشته ها

ارسال پیام

درخواستی دارید؟

"*" indicates required fields

3

فهرست کامل این نوشته

4.9/5 - (11 امتیاز)

 

سیستم کرکره های برقی به گونه ای است که نیاز به قفل ندارند و به صورت خودکار در هر قسمتی که با ریموت کنترل تنظیم می شوند، متوقف هستند. اما گاهی بعضی شغل ها بخاطر شرایط حساس و ایمنی بیشتر تصمیم به نصب جا قفلی بکرکره برقی می گیرند. نصب قفل به تنهایی روی این درب ها امکان پذیر نمی باشد و نیاز به مقدماتی دارد. اولین و مهمترین مقدمه برای نصب قفل روی درب کرکره  برقی، نصب جا قفلی می باشد. در این مطلب تیم فنی مجموعه جک پارکینگ قصد دارد به طور کامل به شرح و توصیف جزییات طراحی و نصب جا قفلی روی درب کرکره برقی بپردازد. در ادامه با ما همراه باشید.

روش نصب جا قفلی کرکره برقی
روش نصب جا قفلی کرکره برقی

چرا باید روی درب کرکره برقی جا قفلی نصب شود؟

درب های کرکره برقی در یک عملکرد عالی برای شرایط مختلف و محیط های گوناگون از جمله مراکز حساس از نظر ارزش مادی و یا مراکز داده حساس از نظر اطلاعاتی استفاده می شود. همچنین در شرایط معمول که در منازل و محیط های دیگر استفاده می شود ممکن است شما تا تغییر کد ریموتی که دیگر نمی خواهید اجازه ورود و خروج داشته باشد، مجبور شوید از قفل آویز استفاده کنید. یک مورد دیگر زمانی است که برق به مدت طولانی قطع می شود و شما درب کرکره برقی را روی حالت خلاص شد قرار می دهید، در این حالت برای اینکه امنیت حفظ شود، از جا قفلی و قفل آویز استفاده می شود. این چند مورد را به صورت مثال بیان کردیم، وگرنه به چندین و چند علت شما مختار هستید بر روی درب کرکره  برقی مورد استفاده، جا قفلی نصب کنید. علت نصب این جا قفلی ها نیز برای استفاده از قفل های مختلف می باشد. چرا که انواع قفل های موجود در بازار، بالاخره نیاز به محلی برای قرار گرفتن و بسته شدن دارند. حالا که علت نصب جا قفلی را بیان کردیم، در ادامه به تعریف و روش نصب آن نیز می پردازیم.

جا قفلی کرکره برقی چیست؟

این عبارت از دو  قسمت جا قفلی و کرکره برقی تشکیل شده است. جا قفلی که دارای کاربرد مشخص و تعریف شده ای است که از یک پلیت فولادی ساخته می شود و در آن دو محل تعبیه می شود، یکی محلی برای نصب در فضای مورد استفاده و دیگری محلی است که برای عبور قفل در نظر گرفته می شود. جا قفلی ها از آلیاژ های مستحکمی ساخته می شوند که به راحتی قابل برش و شکسته شدن نیستند و سرعت عمل سرقت یا نفوذ به محل را کاهش می دهند. درب کرکره  برقی نیز نسل جدید درب های کنترلی است که بخاطر زیبایی، عملکرد خوب، حرکت عمودی و امنیت بالا، بسیار پر کاربرد می باشد. پس منظور از جا قفلی کرکره برقی، جا قفلی است که روی این درب های کرکره برقی نصب می شود تا شما علاوه بر داشتن امنیت خود درب کرکره برقی، با استفاده از قفل های آویز و کتابی امنیت آن را دو چندان کنید.

جا قفلی کرکره برقی
جا قفلی کرکره برقی

انواع جا قفلی کرکره برقی

مانند هر تکنولوژی دیگری که در ابتدا ساده است و به مرور زمان پیشرفت می کند و انواع آن وارد بازار می شود، جا قفلی ها نیز چندین مدل دارند که مهمترین آنها، معمولی، نیمه اتوماتیک و هوشمند می باشند.

جا قفلی معمولی

این جا قفلی ها مانند همان چیزی است که شما در مسیر جلوی هر مغازه یا فروشگاهی می بینید و یک قفل آویز به آن متصل است. دو حفره روی آن تعبیه می شود و قفل از آن عبور می کند و درب را به چهار چوب مهار می کند.

جا قفلی نیمه اتوماتیک

جا قفلی های ساده بخاطر نوع عملکرد مشکلاتی را به وجود می آورند. چرا که گاهی استفاده کنند یادش می رود که به درب قفل آویز زده است و ریموت کنترل درب را می زند. در این حالت موتور شروع می کند به بالا کشیدن کرکره، اما قفل مانع آن می شود و فشار مضاعفی به موتور و تیغه ها وارد می شود و ممکن است خساراتی را وارد کند. اما جا قفلی نیمه اتوماتیک با پیشرفت تکنولوژی به گونه ای طراحی شده است که زمانی که شما با کلید درب کرکره برقی را قفل می کنید، سیستم برق موتور آن قطع می شود و اگر کسی ریموت کنترل را فشار دهد، دیگر موتور فعالیتی نخواهد داشت که باعث شود فشار مضاعفی به آن وارد شود.

جا قفلی هوشمند

این جا قفلی ها به طور کامل فرآیند را مدیریت می کنند و با توجه به تکنولوژی های مختلفی که در آنها استفاده شده است، عملکرد های متفاوتی را ارائه می دهند. از جمله قفل شدن درب بعد از پایین آمدن و یا باز شدن قفل قبل از بالا رفتن کرکره درب برقی، که به این صورت وضعیت موتور را در حالت نرمالی قرار می گیرد و از اتفاقاتی که باعث شود خسارات زیادی به درب کرکره برقی وارد شود جلوگیری می کند.

روش نصب جا قفلی بر روی کرکره

همانطور که گفتیم جا قفلی ها به صورت جفت، از پلیت هایی تشکیل شده است که به صورت L می باشند و یک سمت آنها محل عبور قفل است. سمت دیگر آن ها برای نصب استفاده می شود. یکی از این پلیت ها بر روی شاسی و همان پروفیل درب کرکره ای در قسمت پایین نصب می شود و پلیت دیگر دقیقا در روبروی آن به طوری که قفل به راحتی به این دو متصل شود، روی درب کرکره برقی جوش می خورد و متصل می گردد. اگر جا قفلی شما به صورت نیمه اتوماتیک باشد، باید در زمان نصب یک قطعه الکترونیکی که بروی یکی از پایه ها یا پلیت ها قرار دارد را ابتدا باز کنید، چرا که در زمان جوشکاری آسیب نبیند. حالا بعد از جوشکاری آن را در محل مورد نظر قرار داده و پیچ آن را می بندید.

نصب جا قفلی بر روی کرکره
نصب جا قفلی بر روی کرکره

روش نصب جا قفلی هوشمند به کرکره برقی

از نظر نصب پایه ها تفاوتی میان جا قفلی هوشمند و نیمه اتوماتیک وجود ندارد. اما در سیستم جا قفلی هوشمند باید به نکته ای توجه شود و آن  سیستم اتصال سیم ها می باشد. موتور درب کرکره برقی شما یکی از دو حالت ساید یا توبلار است. هر کدام از این دو حالت تفاوت هایی دارند. برای همین جزییات و نکات ریز است که بارها اشاره کرده ایم حتما از متخصصان مجموعه جک پارکینگی کمک بگیرید. با این حال در این قسمت برای هر دو نوع موتور توضیح کوتاهی می دهیم.

نصب جا قفلی هوشمند برای درب کرکره برقی با موتور ساید

اگر موتور کرکره برقی شما از نوع ساید باشد، از UPS برخوردار نیست، بنابر این باید سیم نول ساختمان را به صورت مستقیم به جا قفلی هوشمند وصل کنید. در این حالت سیم برگشت نیز به رسیور کرکره برقی متصل می شود. در این نوع موتور های کرکره برقی حتما مطمئن شوید سیم نول را به جای قفل وصل کرده اید وگرنه ممکن است منجر به جرقه و ایجاد آتش سوزی شود و یا در شرایط رطوبت، برق گرفتگی اتفاق بیافتد.

نصب جا قفلی هوشمند برای درب کرکره برقی با موتور توبلار

این موتور های کرکره برقی برعکس موتورهای ساید دارای UPS می باشند. بنابر این متخصص باید یک سیم نول و یک سیم فاز را به رسیور برده و از آنجا اتصال مورد نظر را به جا قفلی متصل نماید. پس حتما به این تفاوت در موتورهای ساید و موتورهای توبلار توجه کنید.

نصب جا قفلی هوشمند
نصب جا قفلی هوشمند

نصب جاقفلی کرکره برقی مجهز به دزد گیر

اگر با سیستم عملکردی دزد گیر ها آشنایی داشته باشید، می دانید که در زمان باز شدن قفل، عامل حسگر و هوشمند دزد گیر از طریق اتصالی که با مجموعه امنیتی دارد، باعث ایجاد آژیر می شود. در سیستم درب کرکره برقی نیز به همین شکل است و دزد گیر متصل به درب کرکره برقی، از طریق رله ای که به دزد گیر اماکن متصل است، پس از باز شدن قفل، آژیر را به صدا در می آورد و اطلاع رسانی می کند. حالا دیگر بسته به نوع دزد گیر و نکات هوشمند سازی که در آن در نظر گرفته شده است، اگر مجهز به اس ام اس و یا انتقال پیام باشد، به گوشی موبایل شما اطلاع رسانی می کند. این قفل ها بخاطر نوع سر و صدایی که ایجاد می کنند و اطلاع رسانی که دارند، کمک خیلی خوبی به امنیت مجموعه شما می کنند.

جا قفلی ضد سرقت کرکره برقی چیست؟

از نظر طراحی تفاوت زیادی با جا قفلی های دیگر ندارد، اما از نظر جنس تولید شده خاص می باشد. معمولا این پلیت ها را از آلیاژ استیل مستحکم می سازند. همانطور که می دانید، برش زدن آلیاژ استیل بسیار پر سر و صداتر از آلیا ژهای معمولی می باشد و بخاطر نوع عملکردی که دارد به اصطلاح از آنها به عنوان جا قفلی ضد سرقت نیز یاد می شود. اما نکته مهم این است که بیشترین امنیت را نحوه نصب جا قفلی و همچنین نوع نیمه اتوماتیک و هوشمند آن فراهم می آورند که باید در زمان خرید و نصب به آن دقت داشته باشید.

جا قفلی ضد سرقت کرکره برقی
جا قفلی ضد سرقت کرکره برقی

مزیت استفاده از جا قفلی برای درب کرکره برقی

می شود گفت بیشترین کاربرد و مزیت این جا قفلی ها برای زمانی است که به علت نبود برق، شما موتور کرکره برقی را در حالت خلاص قرار می دهید. در این زمان  ها، کرکره به راحتی با دست بالا و پایین می شود، بنابر این برای ایجاد امنیت، بهترین کمک را جا قفلی ها به شما می کنند و با نصب یک قفل آویز یا کتابی می توانید به راحتی به ادامه فعالیت خود و یا به استراحت خود بپردازید.

چطور از آسیب دیدن کرکره برقی بخاطر استفاده از جا قفلی و قفل جلوگیری کنیم؟

همانطور که اشاره شد، زمانی که از جا قفلی ساده استفاده کنید، ممکن است نا خود آگاه ریموت کنترل را بزنید و درب به بالا  حرکت کند و فشار زیادی به موتور وارد شود، چرا که قفل اجازه بالا رفتن کرکره را نمی دهد. توصیه مجموعه جک پارکینگ در این موارد استفاده از جا قفلی های نیمه اتوماتیک و هوشمند می باشد که باعث می شوند در زمان بسته بودن قفل، موتور درب کرکره برقی هیچ فعالیتی را انجام ندهد.

جمع بندی

درست است که جا قفلی ها امنیت درب کرکره برقی را به مراتب افزایش می دهند اما نکته مهمی را از طرف مجموعه پرشین دُر در ذهن داشته باشید، اینکه برای هر درب کرکره برقی از جا قفلی استفاده نکنید، مخصوصا درب های پارکینگ یا درب هایی که دارای رفت و آمد افراد زیادی می باشند که ممکن است از وجود قفل بی خبر باشند. برای این منظور و استفاده بهتر از جا قفلی مشاوران مجموعه پرشین دُر در کنار شما می باشند.

رفع برخی مشکلات کرکره برقی

اطلاعات بیشتر

 www.burtonsafes.co.uk

برچسب های این مطلب:

اشتراک گذاری این نوشته در:

فیس بوک
تلگرام
واتس اپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *